call for a freedom of expression and feminism issue: fe journal

Neslihan Demirkol's picture
Type: 
Call for Papers
Date: 
October 1, 2017
Location: 
Turkey
Subject Fields: 
Humanities, Literature, Social History / Studies, Sociology, Women's & Gender History / Studies

Dear community of H-Net,

This is a call for paper on behalf of Fe academic journal

Two years ago, fe journal editorial board member Assoc. Prof. Elifhan Köse from Karaman was prosecuted for attending a protest. This was part of a marginalization story in her department. Most of us thought this was a story about being a female academic in the provincial universities. However, it turns out now that it wasn't. Other editorial board members like Prof. Funda Şenol Cantek and Nisan Kuyucu have now been expelled from their university posts due to signing a notice by Academics for Peace (Barış için Akademisyenler (BAK)). Two of our founders, Prof. Gülay Toksöz and Prof. Alev Özkazanç had to retire due to the same reason and despite their will to continue academic research. Others from the same group are awaiting. Thus this crisis was not limited to Karaman and it may not be limited to Turkey. In these difficult days, it seems unnecessary to talk about things other than the emergencies.  Yet talking about freedom of expression is perhaps even more necessary than ever, with all its aspects including what is urgent and who decides what is urgent... Thus, for our December 2017 issue, we decided to include feminist analysis/insights on freedom of expression.

At times where we walk on the hopeless edges of the academia, questions that demand self-criticism, such as “How will resistance which will include feminisms rather than excluding them be shaped or how is it shaped?”, “How do feminist academic works return back to us?”, “How do social and political effects of praxis against discrimination work and at which points do they backlash?” circle in our heads.

And, so we remember some examples like Halide Edip and Hannah Arendt. How did these writers acquire their literary and/or philosophical voices sometimes right at the moment of expression - in crisis? How do these writers develop their expression against inner and outer obstacles, situated right at the face of new freedoms of expression? Is a will to resist and know while growing a heart without creating enemies, and insist on the truth possible?  

Where do feminist and LGBTQ tools and practices of knowledge and communication stand in the crisis of expression? What about feminist academic and non academic journals? Blogs?

What are international, national and/or transnational feminist tools/ instruments /practices of struggle that can act against the contemporary crisis of expression in Turkey?  Does feminist civil society have any duties? How far have we fulfilled these duties? How far along shall we go?

Is a feminist academy outside the university possible?

How are labor relations shaped during the crisis of expression? What are experiences, insights and feminist coping strategies of struggle?

For this special issue, we are not only expecting papers from law and political sciences but also from humanities, cinema, journalism etc. Please send us support with your ideas and analysis!

Please send proposals to fejournal@gmail.com.

Our web address: federgi.com (we are indexed by genderwatch and ebsco)

Latest date for sending articles is October 1, 2017.

----

Yayın kurulumuzdan Prof. Dr. Funda Şenol Cantek ve Nisan Kuyucu Barış için Akademisyenler (BAK) imzacılarından olmaları sebebiyle ihraç edildi. Kurucularımızdan Prof.Dr. Gülay Toksöz ve Prof.Dr. Alev Özkazanç hiç gündemlerinde yokken ve üretkenliklerinin doruğundayken aynı sebeple emekliye ayrıldılar. Bazısı yazarlarımızdan olan daha pek çok akademisyen benzer durumda. Bu zorlu günlerde acil olanlar dışında bir şey konuşmak belki gerekli gözükmüyor ama ifade özgürlüğü meselesini konuşmak her zamankinden daha önemli aslında. Hem de acil olanın, gerekli olanın ne olduğu, buna kimin karar vereceği de dahil olmak üzere her yönüyle... Biz de Aralık 2017 sayımızın dosyasının ifade özgürlüğü konusunda feminist görüşleri içermesine karar verdik.

“Feminist duyarlılıklar, dışlamayan, dahil eden direnişler nasıl şekillenecek/şekilleniyor?”, “Feminist akademik üretimler bize nasıl geri dönüyor?”, “Ayrımcılığa karşı yürütülen çalışmaların toplumsal ve siyasi etkileri nasıl işliyor ve bunlar hangi noktalarda geri tepiyor?” gibi öz eleştiriyi de içeren sorular çoğumuzun akademiden umudunu kesme eşiğinde dolaştığı bir zamanda zihnimizde dönüp duruyor.

Tam bu noktada Halide Edip, Hannah Arendt gibi örnekler akla geliyor. Bu yazarlar en büyük ifade krizi anlarında yeni ifade özgürlüklerinin önündeki hem içsel hem dışsal engellere karşı durup edebiyat ve/ya felsefe dillerini nasıl geliştirdiler? Doğrulukta ikrar ederek, düşmanlar yaratmadan kalbi büyüterek bilmeyi ve direnmeyi seçmek mümkün mü?

Bu kriz kimi nasıl, ne zaman etkiledi, nereye kadar gidecek?

Feminist ve LGBTİ haber alma/haber verme araçları ifade krizinin neresinde kalıyor? Feminist akademik ve akademik olmayan dergicilik? Bloglar?

Türkiye’de şu an yaşanan ifade krizine karşı ulusal ve uluslararası feminist mücadele araçları neler olabilir? Feminist sivil topluma bu konuda düşen işler var mı? Bu işlerin ne kadarını gerçekleştirdik, daha neler yapmamız gerekiyor?

Üniversite dışında feminist bir akademi mümkün mü?

İfade krizi ile emek piyasası arasındaki ilişkiler bu dönemde nasıl şekillendi, şekilleniyor? Deneyimler, izlenimler ve feminist mücadele/baş etme stratejileri neler?

Bu dosya için sadece hukuk veya siyaset bilimi gibi alanlardan değil, özellikle edebiyat, sinema, gazetecilik gibi alanlardan da feminizmin ifade özgürlüğü için imkânları, ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaların toplumsal cinsiyet perspektifi açısından değerlendirilmesi gibi konularda yazılarınızı bekliyoruz.

Son yazı yollama tarihi 1 Ekim 2017

Kelime sayı sınırı 3500-7500

web adresi: federgi.com

e-posta adresi: fejournal@gmail.com

Contact Info: 

Secreteriat

Fadime Yılmaz

Fidan Şabaz


 

Contact Email: